» » Köyüm Boztepe

 


Köyüm Boztepe


Yazar: Saim, 6-07-2010, 22:51, Görüntülenme: 19041

Boztepe köyü Manavgat'a yaklaşık 20 km Alanya'ya 35 km uzaklıktadır. Kuzeyi ve doğusu ziraate elverişli arazilerle kaplı, güneyi ve batısının bir kısmı ormanllıktır. Denize uzaklığı 2-2.5 km olup, kuzeyinden başlayarak doğu, güney ve batısına kadar Alara ırmağıyla çevrilidir. Bir başka ifadeyle Alara bir yarımada şeklinde köyü çevrelemiştir. Aynı zamanda Alara çayı Alanya ile Manavgat'ın sınırıdır. Dolayısıyle Boztepe bir sınır köyüdür. Boztepe köyüne komşu köyler Odaönü köyü, Örenşehir ve Yalçındibi köyleridir. Köyün tarihi çok eskilere (bazı harabelerden anlaşılmaktadır) dayanmakla beraber, Müslüman Türklerin yerleşmesi Yavuz Sultan Selim Han zamanlarına rastlamaktadır. Zira Yavuz Han Mısır'ı fethettikten sonra buralardaki ahaliyi İslami olarak eğitmek , bilgilendirmek amacıyla Mısır'dan din bilgileri getirerek görevlendirmiştir. Köy mezarlığındaki mezar taşları da bu bilgileri teyit eder mahiyettedir.

 

Köyümden Manzaralar

 

Köyüm Boztepe Köyüm Boztepe
Köyüm Boztepe Köyüm Boztepe
   

 


<
  • Konuları: 0
  • Yorumları: 0
26 Ocak 2011 02:01

Uğur yıldız

Alıntı
  • Grup: Ziyaretçi
  • Kayıt Tarihi: --
 
Sayın saim bey,
Ben manavgat Boztepe köyünden Osman Yılmaz -(yüncü osman) ve Durmuş Ali yıldız'ın torunu, Ömer yıldızın (terzi) oğluyum.
O kadar merak etmeme rağmen köyümüzün ve sülalemizin hakkında fazla bilgi edinemedim. Sizin yazdıklarınız biraz olsada beni bilgilendirdi.
Sizden ricam bana bu konuda yardımcı olacak kaynak önerebilirmisiniz? Sadece kulaktan dolma bilgilerle malesef bir sonuca ulaşamıyorum.
Size şimdiden çok teşekkürler.


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Yorum:
Güvenlik Kodundaki 2 Kelimeyi Giriniz: *